Професійний трикутник

Виступ на загальних зборах батьків учнів 9-11-х класів

Підготувала заступник директора з ВР І.В.Складна

Притча «Повний глечик»

В одному невеликому поселенні жив мудрець і був у нього учень. Якось учитель, щоб продемонструвати одну істину, наказав учню принести глечик, каміння, гальку і пісок. Коли все було готове, учитель попросив учня покласти до глечика каміння. Той здивувався та виконав наказ.

- Глечик повний? – запитав учитель.

- Так, - відповів учень. – більше десяти великих камінців я поклав у глечик, але більше не поміститься.

Потім учитель наказав насипати в глечик гальку.

- Чи повний тепер глечик?

- Так, помістилася ще добра сотня камінчиків.

- А тепер насип у глечик пісок.

- Так, тепер глечик дійсно повний і більше нічого в нього не поміститься.

Мудрець наказав учневі висипати усе з глечика і почати наповнювати його знову, але спочатку засипати пісок, потім гальку, а наостанок – велике каміння. Та більшість великих камінців залишилися на землі – вони просто не помістилися в глечик.

- Отже, дивись і слухай, - сказав мудрець. – Наше життя схоже на цей глечик. Велике каміння – це великі бажання, великі справи і важлива мета, галька – це не такі великі, але необхідні у житті справи, а піщинки – це життєві дрібниці. Якщо у житті ми турбуємося лише про дрібниці, вважаючи, що великі справи можуть зачекати слушної нагоди, то наше життя заповнюється цими дрібницями, як глечик піском, і у ньому не залишається місця для важливих справ. А, насправді, їх не так багато, як небагато і великих камінців. Завжди турбуйся про головне. Не перетворюй своє життя на пісок, який тече крізь пальці, не залишаючи сліду.

Економіка будь-якої країни — це передусім виробництво товарів та послуг, причому останні кілька десятиліть саме у сфері високотехнологічних виробів. У 1970-х США, "імпортуючи мізки" з Європи, "купували" насамперед природничників — фізиків, хіміків, біологів, із гуманітаріїв — 80% економістів та психологів. Скорочуючи години на вивчення природничих і точних наук, ми вбиваємо підготовку кадрів для космонавтики, авіації, електроніки, медицини, фармакології, точного машинобудування тощо. Тим самим Україна потенційно втрачає можливість розвивати промислове виробництво, вилітає з числа конкурентоспроможних країн і перетворюється на сировинний придаток і бананову республіку. Не кажучи вже про те, що, наприклад, математика — це основа системного аналітичного і логічного мислення. Дивно, що і нинішні, і майбутні журналісти цього не розуміють! Так, звісно, заперечать багато, ми їх тут підготуємо, а потім вони їдуть на Захід. Справді конкурентоспроможними на світовому ринку можуть бути лише фахівці, які думають, аналізують, розуміються на суті будь-якої справи.

І педагоги, і психологи добре знають, що виявитися й розвинутися можуть лише ті здібності, які потрібні дитині для виконання певного виду діяльності. Є в педагогічній психології таке поняття — "сензитивний вік", тобто вік, у якому конкретні здібності найефективніше виявляються й розвиваються в процесі виконання певної діяльності. Якщо такої діяльності дитина не виконує, відбувається незворотне угасання можливостей ефективного розвитку здібностей, закладених в організмі природою.

До чого ці приклади? А до того, що коли дітям у ранньому віці не показати, що і численні дива природи, і об'єкти, якими ми користуємося в повсякденні, — це ті самі дива, втілені в метал, будинки та ліки за законами фізики, хімії, математики, біології, то інтерес у них до цих предметів не виникне.

Професійне самовизначення охоплює весь період навчання у школі і охоплює:

- Первинний вибір професії (молодші школярі, які, зазвичай, мають не стійкі професійні наміри, у них не виникає запитань про зміст професії і умови роботи);

- Професійні наміри (старшокласники аналізують свої схильності – хочу робити і здібності – можу робити: загальні (творчі, розумові, пам'ять, увага) і спеціальні – необхідні для певної професії;

- Професійне навчання (після 9-го або 11-го класу);

- Професійна адаптація, під час якої формується індивідуальний стиль діяльності та виробничі і соціальні відносини;

- Самореалізація людини в праці пов’язана з виконанням або невиконанням професійних очікувань.

Правильний вибір професії дозволяє повністю реалізувати потенціал людини, уникати розчарувань і невпевненості у собі та у своєму майбутньому. Вибір вважається правильним коли:

- Обрана робота буде приносити радість, а не розчарування і роздратування;

- Людина повністю володіє інтелектуальними, фізичними, психологічними якостями, необхідними для обраної професії;

- Професія користується попитом на ринку праці.

1. У разі, якщо можливості самої людини, її бажання і запити ринку праці далекі один від одного, людина не стане професіоналом і її праця не буде користуватися попитом.

2. Якщо можливості людини і запити ринку праці перетинаються, хоча і не співпадають з бажаннями, можна прогнозувати більшу професійну успішність, ніж у першому випадку, хоча сама людина буде відчувати постійне незадоволення.

3. Якщо ж усі фактори співпадають, можна впевнено говорити про те, що людина буде отримувати задоволення від своєї роботи, буде виконувати її краще за інших і завжди буде користуватися попитом як фахівець.

Існує п’ять схем професійної діяльності:

«Людина – жива природа» - робота людини спрямована на рослинні і тваринні організми, мікроорганізми та умови їхнього існування;

«Людина - людина» - фахівець працює із соціальними системами, співтовариствами, групами населення, людьми різного віку;

«Людина - техніка» - професійна діяльність спрямована на неживі технічні об’єкти праці;

«Людина – знакова система» - фахівець оперує штучними мовами, умовними знаками, символами, цифрами, формулами, таблицями;

«Людина – художній образ» - професія пов’язана з осмисленням та художнім відображенням дійсності засобами мистецтва.

На початку навчального року практичним психологом В.М.Яковець було проведене профорієнтаційне дослідження серед учнів 9-х та 11-х класів.

Дев’ятикласники визначали свої пріоритети серед 17 професійних напрямків (за методикою Б. Федоришина та С. Карпіловського). Учні найбільше цікавляться спортом – 52,5%, мистецтвом – 47%, військовою справою – 42%, сферою обслуговування – 39%. Також їх цікавить техніка – 27%, медицина – 27%, бізнес – 27%, біологія – 25%.

Учні 11-х класів мали можливість визначитися серед 30 професійних напрямків (за анкетою «Що мені подобається» Л.А. Йоваша). За результатами досліджень їх цікавлять: військові професії - 32%, спорт - 27%, філологія - 24%, харчова промисловість - 24%, служба побуту - 24%, педагогіка і право - по 19,5% та технічні професії( техніка, електротехніка і транспорт) – по 17%.

Старшокласники отримали консультації та рекомендації по вибору професії. Із результатами досліджень ознайомлені також класні керівники та батьки учнів.

Ринок праці не стоїть на місці. Професії, які були затребувані ще в недавньому минулому, тепер втрачають свою популярність, а замість них з'являються зовсім нові спеціальності. За останні роки втратили актуальності такі професії, як юрист і економіст. Зате з'являється все більше вакансій із загадковими назвами на кшталт «SMM-менеджер» або «Лайф-коуч». Потреба в працівниках тієї чи іншої сфери відіграє важливу роль при виборі ВУЗу і факультету випускниками шкіл.

Але у будь-якій професії, успіх принесе лише кропітка праця, терпіння і постійна робота над собою. Тому що у будь якій сфері попитом користуються справжні професіонали. Адже представники популярних професій часто стикаються з жорсткою конкуренцією.

Щоб досягти успіху в пошуках роботи, недостатньо мати профільну освіту. Знання іноземної мови, вміння працювати в команді, лідерські навички – всі ці якості впливають на майбутнє здобувача

Затребувані спеціальності у 2017 році:

IT-фахівець

Світ комп'ютерних технологій рухається вперед семимильними кроками. Спокусливі зарплати і величезна кількість пропозицій (в тому числі – від іноземних компаній) залучає в IT все більше співробітників. За прогнозами провідних кадровиків, ця сфера діяльності буде на піку популярності ще мінімум десяток років. Які ж напрямки IT-технологій найбільш привабливі? Перше місце з великим відривом посіла веб-розробка (тобто створення і підтримка якісних інтернет-сайтів і додатків). Можливість віддаленої роботи – одне з основних переваг IT-сфери

Лікар

Медицина – це сфера діяльності, яка не перестає бути затребуваною. Найбільш високооплачуваними лікарями залишаються стоматологи. Але в прийдешні десятиліття ситуація може змінитися. Зростає попит на медиків вузького профілю: хірургів, гінекологів, дієтологів, офтальмологів, логопедів. У нашу країну перекочовує мода на психотерапевтів і психоаналітиків.

Робота в медичній сфері буде актуальною в будь-які часи

Розвиток фармацевтичної промисловості народжує попит на експертів у сфері медичних препаратів. Охорону здоров'я не обійшла стороною інформаційна революція. За прогнозами фахівців, IT-сфера буде перетинатися з медициною в таких точках як киберпротезування, комп'ютеризована мікрохірургія та архітектура медобладнання. Незабаром роботодавців будуть цікавити вальвеологи і генні інженери.

Інженер

Не так давно технічні спеціальності вважалися безперспективними і низькооплачуваними. Але в останні десятиліття ситуація змінюється. Бум містобудування обіцяє велике майбутнє професії інженера-проектувальника та архітектора. Завдяки розвитку нафтогазової промисловості зріс попит на фахівців з організації видобутку сировини. Хороші шанси побудувати кар'єру мають інженери-механіки.

Фінансист

Ця професія – одна з найпрестижніших і прибуткових у всьому світі. Фінансисти різного рівня потрібні практично кожної організації. Більшість фахівців з фінансів працюють в інвестиційних фондах, фінансових компаніях, банках і державних відомствах. Серед фахівців цієї сфери найлегше знайти роботу бухгалтерам і банківським працівникам. А за рівнем зарплат лідирують фінансові аналітики та директори.

Аграрний сектор продовжує збільшувати кількість вакансій

Агроспеціалисти

На перший погляд сільськогосподарські спеціальності здаються не надто привабливими. Тим не менше, число вакансій в агросекторі продовжує зростати. Найбільш затребуваними залишаються фахівці з продажу сільськогосподарської продукції та техніки, деревообробки, агрономії і ветеринарії. Так як конкуренція серед них невисока, шанс отримати гарну роботу цілком реальний.

Менеджер з продажу

Вже кілька років вакансії «продажників» залишаються найпоширенішими на сайтах пошуку роботи. Ця спеціальність популярна і не вимагає вузькопрофільного освіти. Але не кожен може стати першокласним менеджером з продажу. Щоб досягти успіху в цій справі, знадобиться неабияка сміливість, чарівність і здатність переконати кого завгодно в чому завгодно.

Маркетолог, менеджер з реклами

Кількість робочих місць у цій сфері зростає із завидною постійністю. Пальму першості здобули пропозиції по роботі в інтернет-маркетингу та SEO-просування. Піднявся попит на послуги менеджерів з продажу, мерчандайзерів, графічних дизайнерів.

Професії організаційної сфери продовжують залишатися затребуваними

Адміністративний персонал

Оператори call-центрів, офіс-менеджери, секретарі потрібні скрізь і завжди. Найбільші зарплати в даному секторі отримують особисті водії та асистенти-перекладачі. Крім того, великі підприємства відкривають специфічні вакансії помічника керівника з функціями клієнт-менеджера.

Фахівець з логістики

Ринку логістики є що запропонувати здобувачеві. Найбільше вакансій адресовано фахівцям по складському господарству, менеджерам по ЗЕД і перевезень. Звичайно, починаючий працівник навряд чи отримає захмарний гонорар. Однак зарплати керівної ланки перевищують середній показник.

Менеджер по персоналу

В останні роки не можна не помітити приросту кількості вакансій в сфері НR. Фахівці цього напрямку не тільки проводять співбесіди. Вони допомагають вибудовувати хороші стосунки всередині команди, мотивувати і розвивати персонал. Як правило, НR-менеджерами стають психологи.

У західних країнах роблять ставку на високотехнологічні професії

Затребувані спеціальності в Європі і США

Справи на світовому ринку зайнятості йдуть трохи інакше. Як і у нас, найбільш привабливі перспективи відкриті для IT-фахівців. Динамічно розвивається сфера біотехнологій і біомедицини, актуальності набуває професія нанотехнолога. Ця спеціальність об'єднує інженерію і біологію.. Зараз у цій сфері зайнято більше двох мільйонів експертів.

Не менш популярною залишається фах еколога. У топ затребуваних професій увійшли і лікарі — анестезіологи, психіатри, хірурги. В ногу з прогресом йде сфера хімії і енергетики, де знання нових технологій є гарантією працевлаштування. Без роботи не сидять кваліфіковані інженери і логісти. Що стосується гуманітаріїв, то найбільшим попитом користується праця журналістів та рекламістів. Таланти акул пера незамінні при просуванні будь-якої компанії або товару.

Туризм та сфера обслуговування – ще одна область діяльності, яка переживає стрімкий злет, адже сьогодні майже кожен американець і європеєць може дозволити собі відпустку за кордоном. При цьому не обійтися без досвідченого менеджера з туризму, екскурсоводів, працівників готелів і ресторанів, а також обслуговуючого персоналу. Заможні люди щодня потребують послуг гувернанток, репетиторів, косметологів.

Швидко набувають популярності професії, які іще недавно здавалися рідкісшими:

IT-генетик– професія на стику комп'ютерних технологій та біології полягає у геному програмуванні лікування спадкових хвороб.

Урбаніст-еколог займається створенням і підтримкою нормального стану навколишнього середовища у великих містах.

Молекулярний дієтолог– спеціаліст по створенню індивідуального раціону з урахуванням молекулярного складу харчових продуктів і особливостей організму кожного клієнта.

Менеджер краудфандинговых платформ організовує діяльність сайтів по колективному фінансування тих чи інших проектів, а також оцінює прибутковість цих ініціатив.

Геронтолог-консультант— експерт зі здорової старості розробляє оптимальну схему харчування, фізичних навантажень і способу життя для літніх людей.

Рекомендації батькам старшокласників стосовно профорієнтації дитини

1. Інформацію стосовно професійних планів дитини можна отримати лише під час відвертої бесіди з нею.

2. Відмовтеся від бажання втілити в дитині свої власні плани, які не збулися.

3. Розглядайте вибір професії не лише з позиції матеріальної вигоди, але і з позиції особистісних якостей дитини і задоволення від майбутньої діяльності.

4. Обговорюйте разом усі «за» та «проти» майбутньої професії.

5. Підтримуйте дитину, якщо у неї є бажання та терпіння, щоб її мрія збулась.

6. Допоможіть дитині скласти конкретний план опанування професією.

7. Не дорікайте дитині за помилку. Допоможіть підготувати «альтернативний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху.

Кiлькiсть переглядiв: 640

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.