Щастя – це стан душі

Виступ на загальношкільних батьківських зборах

Підготувала заступник директора НВК з ВР Складна І.В.

Щастя подібне до сонячного сяйва:

відкрий тільки вхід йому в душу свою.

Григорій Сковорода

Притча про щастя:

Бог зліпив людину із глини, і залишився у нього невикористаний шматок.

- Що ще зліпити тобі? - запитав Бог.

- Зліпи мені щастя, - попросила людина.

Поклав Бог їй у долоню шматочок глини, який залишився і сказав:

-Своє щастя ти ліпиш власними руками.

За тлумаченням Академічного словника української мови: «Щастя - стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення й безмежної радості, яких зазнає хто-небудь».

У сучасному світі спостерігається тенденція до математичного вимірювання абсолютно всього, у тому числі - щастя. За ініціативи ООН з 2012 року оцінюється світовий рівень щастя World happiness report.

На загальний Індекс щастя впливає рівень ВВП на душу населення, соціальна підтримка, тривалість здорового життя, свобода життєвого вибору, щедрість (благодійність), сприйняття корупції, впевненість у майбутньому.

Міжнародний індекс щастя- являє собоюіндекс, що відображає добробут людей та станнавколишнього середовищав різних країнах світу. Головне завдання індексу відобразити «реальний» добробут націй.

З 2013 року Україна втратила 45 сходинок у рейтингу щасливих країн, що обумовлено поглибленням соціальної та економічної кризи, військовими подіями в країні. Відповідно до Глобального індексу щастя найбільший позитивний вплив здійснює соціальна підтримка. Мова йде не про державну підтримку, а про підтримку суспільства та близького оточення.

Отже, як зробити українське населення щасливіше?

По-перше, це сталий розвиток – гармонійне поєднання економічних, соціальних та екологічних факторів, що забезпечить захист майбутніх поколінь.

По-друге, надання можливостей для розвитку свободи життєвого вибору, зокрема, створення сприятливих умов для малого та середнього бізнесу – податкові канікули, пільгове кредитування, бізнес-консалтинг тощо. Це дозволить сформувати середній клас.

По-третє, дбайливе ставлення до навколишнього середовища з боку промисловості – запровадження жорстких екологічних норм (екологічний кодекс) та збільшення штрафів за їх порушення. Виховання екологічної культури у населення.

Що значить щастя і як його досягти? Так багато питань виникає в голові, коли ми чуємо від іншого, що він щасливий. Багато філософів і мислителів вважають, що щастя — це процес динамічний і короткостроковий. Не можливо бути в постійному перебуванні щастя, адже тоді, це почуття перетвориться на рутину, від якої, постане потреба піти. Таким чином, неможливо досягти постійного щастя. Кожен знає, що в житті є моменти, які ніколи не забуваються і під час яких людина не помічає нічого навколо. Вона лише насолоджується. Сукупність цих моментів і кожен окремий з них, становлять щастя в нашому житті. Тому, щоб бути щасливим, потрібно вміти помічати й цінувати ці моменти. Не варто надовго застрягати у думках про минуле або майбутнє. Природа нагородила людину пам’яттю і вмінням бачити майбутнє — це справжній подарунок долі. Але разом з пам’яттю і усвідомленням у нас пропадає здатність жити тут і зараз, що може позбавити нас відчуття повноти життя.

Шукати щастя слід самостійно. Навіть не шукати його, а створювати умови для його появи.

За даними наукової психології секрет щастя має будуватися на кількох складових: 4 сфери життя людини, баланс між якими можна розцінювати, як гарант щасливого і психологічно здорового життя. Перша сфера — фізіологічне і психічне здоров’я. Друга сфера — сім’я і близькі люди. Третя сфера — праця ( робота, кар’єра…). Четверта сфера — це душевна рівновага. Остання з перерахованих сфер, але не остання по важливості, має на увазі ті прояви людини, які особливо цінні для неї.

Опитування, проведені серед різних вікових категорій свідчать

Щастя – це…

… короткі моменти (24 роки)

… моя сім’я (27 років)

… із задоволенням іду на роботу і з радістю біжу додому (33 роки)

… іти до цілі, розвиватися фізично і духовно (11 клас)

… в дрібницях (11 клас)

… коли в руках гроші і влада (11 клас)

… коли на всьому світі є радість (7 клас)

… коли всі твої близькі нічого не роблять і всі разом сидять вдома (7 клас)

… вся сімя збирається за одним столом (7 клас)

… дуже цінна річ, яку не можна купити за гроші (7 клас)

… відчуття радості і бажання жити так завжди (7 клас)

… коли немає війни і все в країні добре (7 клас)

… коли тепло в душі (5 клас)

… коли є мама, тато, бабуся, дідусь і вони мене люблять (5 клас)

… займатися улюбленими справами (5 клас)

… наша велика родина, бо без неї не проживеш ні дня (5 клас)

… повна сімя, дружба і любов (4 клас)

… коли до мене приходить тато (4 клас)

… те, що нас радує, робить добрими (4 клас)

… коли вся родина вдома (4 клас)

… це життя, яке ми живемо (4 клас)

… коли всі радіють і люблять (4 клас)

… коли хтось народився (4 клас)

Почуваюся щасливим, коли…

… закінчується робочий день (27 років)

… задоволена собою (24 роки)

… ніхто не турбує (9, 11 клас)

… замість сну сиджу в Інстаграм (11 клас)

… дарують гроші і відміняють додаткові заняття (11 клас)

… майже ніколи і через це страшно (11 клас)

… насолоджуюся життям (9 клас)

… всі у сімї здорові (9 клас)

… відчуваю, що мене люблять (9 клас)

… є все, що мені потрібно і немає проблем (9 клас)

… чогось у житті досягаю (9 клас)

… немає сварок і криків (9 клас)

… мене підтримують батьки (9 клас)

… коли мені дають гроші (9 клас)

… коли немає горя і немає ворогів (7 клас)

… коли сімя дружна і всі допомагають один одному (7 клас)

… коли роблю приємне кому-небудь (5 клас)

… коли мені аплодують за мої досягнення (5 клас)

… коли ідемо на прогулянку з мамою і татом (4 клас)

… коли мама мене цілує (4 клас)

… коли посміхаються мої батьки (4 клас)

… коли здійснюються мої мрії (4 клас)

… коли мама купує піцу (4 клас)

Поради нейробіолога про те, як стати щасливим раз і назавжди

Виховуйте у дитини вдячність

Коли ми дякуємо людині, то фокусуємося на позитивних моментах життя. У спілкуванні з дітьми доцільно використовувати вправу «Вдячність»: на окремих листках паперу написати імена людей, яким вони вдячні, нижче – записати усе, за що вдячні. Спогади про при ємне запускають вироблення серотоніну у корі головного мозку - приходить відчуття щастя. Такий метод часто використовують у лікуванні депресії.

Допомагайте дітям вирішувати проблеми по мірі їх надходження

Мозок людини 24 години на добу шукає шляхи вирішення проблем які її турбують. На це іде багато енергії, тому ми відчуваємо тривогу та роздратування, якщо мозок втомився, а результату немає. Але за кожне прийняте рішення він винагороджує себе порцією нейромедіаторів, які допомагають нам знову бачити світ у кращому світлі.

Навчіть дитину не тримати образи, а висловлювати усе, що гнітить її

Кили ми просто бачимо щось неприємне і промовляємо те, що нам не подобається – задіяні різні відділи мозку. Під час висловлення усього, що накопичилося (усно чи письмово), мозок запускає вироблення серотоніну і знаходить позитивні сторони у будь-якій неприємній ситуації.

Підтримуйте, обіймайте та лагідно торкайтеся до своєї дитини

Для людини важлива соціальна взаємодія. Соціальна підтримка, зокрема дотики і обійми, допомагають людям швидше одужувати після хвороб. Відсутність тактильне спілкування, мозок сприйме як фізичний біль — за це відповідають одні і ті ж його зони. І в результаті запускаються процеси, які впливають на настрій і сприяють розвитку депресії.

Стимулюйте допитливість та пізнавальну активність дитини

Нова інформація для мозку означає постійну зміну навколишнього середовища. Внаслідок цього мозок розвивається і винагороджує себе гормоном радості – дофаміном. Якщо хочете виховати щасливу дитину, спонукайте її пробувати щось нове, змінювати обстановку і вчитися тому, чого не знає.

Практикуйте разом з дитиною позитивне світосприйняття (оптимізм)

Наш мозок відчуває особливе задоволення, коли знаходить позитив у будь-якій ситуації, коли передчуває приємну подію. Ті, хто практикував протягом кількох тижнів позитивне мислення, говорили, що їх душевний стан значно покращився.

Підтримуйте дитину, разом радійте її успіхам

Так, люди, які записували по три випадки, які їх порадували за тиждень, концентрувалися саме на всьому доброму, що відбувалося в їхньому житті, і знаходили більше причин бути щасливими. Спробйте започаткувати щоденник успіхів дитини, помічайте її досягнення, хваліть за них.

Вчіть дитину використовувати свої сильні сторони

У кожної людини є слабкі і сильні сторони. Використовуючи свої сильні сторони, людина легше справляється з будь-якою ситуацією, що сприяє отриманню позитивних емоцій, додає сил та бажання розвивати і зміцнювати слабкі сторони.

Спонукайте дитину робити добрі вчинки

Люди, які пожертвували своїм часом і грошима на допомогу нужденним, казали, що відчули себе після цих актів милосердя щасливішими.

10 ознак щасливих людей

1.Емоційний інтелект
Створивши сприятливі умови, можна підвищити емоційний інтелект дитини. Тому - не гайте часу. Пізніше це зробити набагато важче.
2. Самоповага
Висока самооцінка додає сміливості братися за нове, ризикувати і навіть зазнавши невдачі, все-таки перемагати. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплювати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати , що успіх, майбутній добробут залежить від них самих.
3. Конструктивне спілкування
Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички:
• щира любов батьків дає відчуття захищеності;
• приязне ставлення до навколишніх, не лише до близьких і рідних;
• зовнішня привабливість: охайність, гарні манери;
• можливість спостерігати правильне соціальне спілкування: поведінка батьків, вчителів, ровесників;
• впевненість у собі;
• хоча б середній запас слів, щоб вміти підтримувати розмову.
4. Змістовне дозвілля

Телевізор, комп’ютер, як злі чаклуни, здатні красти в дитини години, дні й роки. Надмірне сидіння перед телевізором чи комп’ютером гальмує в дітей розвиток мовлення. Діти стають нервовими, миттєво реагують дією, не намагаючись осмислити та обговорити події. Потрібно залучати дітей до занять спортом, музикою, читанням, корисною роботою, тощо.
5. Відповідальність і порядність
Не лише повсякчас пояснюйте, що таке добре, а що – погано, а й закріплюйте гарні звички, карайте за негідні вчинки, тільки не різкою. За приклад дитині має слугувати гідна поведінка батьків, а пізніше - ровесників.
6. Міцна родина

Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх піклуванням, ласкою з перших днів життя. Діти мають бачити все тільки добре та розуміти різницю між "хочу"і "треба". Любов і повага між членами родини краще за будь-яку лекцію дадуть зрозуміти дитині, що сімейне життя – це,насамперед, рівноправність у стосунках, відповідальність перед близькою людиною, бажання зробити для неї добро, виявляти ніжність та взаємну повагу.
7. Дружба

Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їхні орієнтири й поведінку. Батьки мають спрямовувати і зміцнювати дружбу із ровесниками, які можуть взаємно позитивно впливати один на одного.
8. Вимогливість до себе
Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності, вмінням робити щось краще за інших виховуються, як правило, у сім’ях, де до них ставлять високі вимоги. Так діти звикають бути вимогливими до себе. Але не будьте тиранами. Запам’ятайте, що відповідальними, розумними й слухняними діти стають не одразу. На це треба витратити роки.
9. Праця
Певною мірою ви можете запрограмувати життєвий успіх своїх дітей. Подбайте, щоб вони без примусу набули трудових навичок, заповніть їх життя цікавими і корисними справами, що вимагають певних зусиль на шляху до успіху. Нехай діти вчаться долати труднощі.
10. Самодостатність
Нехай ваші діти усе перепробують, вчаться на власних помилках. Коли діти беруть участь у сімейних нарадах, до них приходить усвідомлення, що рідні рахуються з їх думкою. Нехай якнайраніше привчаються робити щось для інших, особливо, те, що в них добре виходить.

Найбільше, що батьки можуть зробити для щастя своїх дітей – це бути щасливими самим: щоб діти, зростаючи у щасті, розуміли і цінували ці відчуття і прагнули випромінювати його для оточуючих.

Кiлькiсть переглядiв: 920

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.