Історія шкільної бібліотеки

Яготинського НВК № 3

Історія бібліотеки Яготинської школи №3 починається з 1913 року, коли в м. Яготині Полтавської губернії було збудовано приміщення земської школи і при ній почала функціонувати бібліотека.
Після Жовтневої революції та встановлення радянської влади в 1919 році на базі земської школи було відкрито 7-річну трудову школу. В перші роки свого існування в Україні радянське керівництво не жаліло коштів для забезпечення учнів шкіл підручниками, зошитами і всім іншим необхідним. До школи залучались всі учні. При школі була бібліотека, що поступово поповнювалась, але саме в той час вміщалась лише в одній шафі.
В 1930 році бібліотека також вміщалась в одній шафі, книжок було не багато, але вони ніколи не затримувались на полицях, завжди були у читачів на руках. Обов'язки бібліотекаря покладались на вчителів. Під час Великої Вітчизняної війни школа не працювала а заняття відновилися лише після звільнення міста 15 жовтня 1943 року від німецько-фашистських загарбників. В 40-х роках ХХ ст. учні вчились за підручниками різних років видань, тому загального домашнього завдання не було. Додому давали завдання кожному учню у відповідності до його підручника. Часто було таке, що учні зовсім не мали власних підручників.
В 1950 році в бібліотеці налічувалось 985 книг художньої і науково-популярної літератури. З огляду на списки котрі дійшли до нашого часу бачимо що це були в основному твори Маяковського, Рильського, Українки, Пушкіна, Леніна. З періодичних видань були журнал “Семья и школа", газети “Зірка”, “Юный ленинец”, “Пионерская правда", на яких виховувався радянський патріотизм, любов до соціалістичної батьківщини. Книжковий фонд бібліотеки був наповнений творами класиків марксизму-ленінізму, матеріалами зіїздів КПРС.
На протязі наступних 10 років фонд бібліотеки поповнювався соціальними повістями і романами українських класиків та радянських письменників, літературою народів СРСР, переважно російською мовою.
В 1960-1961 навчальних роках школа перейшла на нову програму, а в 1963 році школу переведено на нові навчальні плани і підручники. Вона стала називатись: Середня загальноосвітня трудова політехнічна школа з виробничим навчанням.
Читачами бібліотеки були всі учні та вчителі школи. Користування книгами було безкоштовним. Бібліотека проводила велику масову роботу: читацькі конференції, обговорення книг, голосні читки. 12 вересня 1964 року бібліотека провела творчу зустріч з поетом П. Тичиною. На згадку він подарував школі збірки своєї поезії “На суботах” М. Коцюбинського” з дарчим написом: “До бібліотеки середньої школи м. Яготина від П. Тичини, 12.11. 1964”.
В 1965 році було відкрито нове приміщення школи і створено бібліотеку в окремій кімнаті. Відомо що бібліотекарем в той час працювала Щербак Марія Михайлівна. Створюються пости всеобучу та “швидка допомога книзі”.
В 1966 році відбулося велике літературне свято. До учнів прибули и О. Гончар, давній друг школи В. Большак, А. Хорунжий, поет В. Масло. В подарунок бібліотеці письменники залишили свої книги з дарчими написами, які до сих пір зберігаються в бібліотеці.
В 1969 році до читачів шкільної бібліотеки завітав відомий український письменник Віктор Близнець, автор повісті “Древляни”. В цей час було створено шкільний бібліотечний гурток і гурток любителів літератури та мистецтва. Саме із членами цих гуртків і проишла цікава зустріч. Книга “Древляни” з дарчим написом, яка була подарована бібліотеці і зараз зберігається учнями.
Частим гостем бібліотеки був Іван Кирій, наш земляк. У жовтні 1979 р. він презентував бібілотеці свій твір “Над Дніпром". В травні 1988 р. “Після грози", “Не спіткнутися в дорозі” та “Хлопці з Вишневого”.
Поступово бібліотечний фонд почав зростати. На початку 80-х років безкоштовними підручниками були забезпечені всі учні і вчителі школи. Підбір кадрів до бібілотеки теж з роками вдосконалювався. Після виходу на пенсію бібілотекаря Щербак М. М. бібілотекарем школи стала Мусієнко Антоніна Тимофіївна, спеціаліст бібліотечної справи з вищою освітою. Далі працівниками бібілотеки були:

- Дем'яненко Тетяна Іванівна

- Кучерява Людмила Василівна

- Неділько Наталія Василівна

- Зеленська Лариса Іванівна

- Волошанович Світлана Іванівна

Зараз працівниками бібіліотеки є бібіліотекарі: Довгорук Ольга Олексіївна та Сорока Лариса Йосипівна.

Після того як Україна стала незалежною державою, докорінно змінилась і суспільно-політична ситуація. Шкільна бібліотека стала Центром національного відродження в школі. Бібліотечний фонд поповнився працями М. Грушевського, Д. Яворницького, П. Дорошенка, Б. Лепкого, Г. Косинки, В. Винниченка та ін. Серед періодики в 90-х рр. ХХ ст. особливою популярністю користувалися журнали “Дзвін” та “Берегиня”. Змінилась наочна агітація в бібліотеці. Тематика книжкових виставок набула нового гуманістичного забарвлення: “Бібілія – наука добра”, “Історія українського козацтва”, “Криниці духовності”.
Головна мета бібліотеки – створити умови для гармонійного розвитку учнів. Це проведення Всеукраїнського свята дитячої та юнацької книги, Всеукраїнської акції “Живи книго!”, Тижня шкільної бібліотеки, Тижня шкільного підручника.
Наша бібліотека – живе, працює, кипить своїм життям і не втрачає надію на кращі часи.
Кiлькiсть переглядiв: 1625

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.